The HARID Conservatory

America’s tuition-free professional training school for gifted young dancers

Student Awards

Youth America Grand Prix

2020: Regional First-Place Winner, Classical: Amir Dodarkhojayev; Second-Place Classical & Contemporary: Julian Gan
2019: Regional First-Place Winner, Classical & Contemporary: Hidetora Tabe; Second-Place Classical & Third-Place Contemporary: Alexis Valdes
2018: Regional Grand Prix Winner, Dallas, TX; Finalist, Senior Men, New York Final: Bela Erlandson (Dutch National Ballet Studio Company)
2017: Regional First-Place Winner; ‘Top 12″ New York Final: Cy Doherty (Ballet West Studio Company; American Ballet Theatre Studio Company)
2011: Regional Second-Place Winners: Alexandre Barros (Atlanta Ballet) and Jia Sun (Dresden Ballet)
2007: Regional Grand Prix Winner and National Finalist: Mariko Oriyama (Maki Ballet, Japan)
2005: Silver Medal, Men’s Division: Gleidson Vasconcelos (soloist, Ballet Arizona; ballet instructor)
2001: Grand Prix Winner: Bo Busby (Boston Ballet); Outstanding Choreographer Award: Mark Godden for Taal; Second Prize: Kate Brezovsky
2000: Outstanding School Award: HARID; Grand Prix: Leyla Fayyaz; First Prize: Elizabeth McGrath (soloist, Ballet West); Best Male Dancer: Bo Busby (Boston Ballet)

Rudolf Nureyev Award
Funded by HARID’s Rudolf Nureyev Endowed Fund
(HARID remains grateful to the Rudolf Nureyev Dance Foundation for the generous grant that made the establishment of the Rudolf Nureyev Endowed Fund possible.)

2019: Nathaniel Lillington (Class of 2021)
2018: Alexis Valdes (trainee, San Francisco Ballet)
2017: Bela Erlandson (Dutch National Ballet)
2016: Cy Doherty (Ballet West II; ABT Studio Company)
2015: Henry Grey (soloist, Bavarian State Ballet)
2014: Iago Bresciani (Estonian National Ballet) and Hayden Slaff (Columbia Classical Ballet)
2013: Emily Fennell (Cleveland Ballet) and Andrea Fabbri (soloist, Estonian National Ballet)
2012: Vanessa Lai (Finnish National Ballet) and Stefan Goncalvez (Joffrey Ballet)
2010: Alexandre Barros (Atlanta Ballet) and Cavan Conley (soloist, Tulsa Ballet; soloist, San Francisco Ballet)
2008: José Pereira (Faculdade REGES – Ribeirao Preto, Brazil) and Mahallia Ward (Joffrey Ballet)
2007: Christophor Moulton (Colorado Ballet) and Francisco Preciado (San Jose Ballet)
2006: Morgana Cappellari (Sao Paulo Companhia de Danca, Brazil) and Beth Ann Maslinoff (Eugene Ballet Company)
2005: Isadora Loyola (American Ballet Theatre) and Adam Still (soloist, Colorado Ballet)
2004: Gleidson Vasconcelos (Ballet Arizona; ballet instructor)
2003: Megan Zimny Kaftira (soloist, Dutch National Ballet) and James Clark (Royal Danish Ballet)
2002: Amanda Green (principal, Royal Winnipeg Ballet) and Matthew Adamczyk (Joffrey Ballet Chicago)
2001: Bridgett Zehr (principal, National Ballet of Canada; principal, English National Ballet) and Jonathan Dummar (Smuin Ballet)

Young Arts Foundation Award
2015: Andrea Fabbri (solist, Estonian National Ballet) and Hayden Slaff (Columbia Classical Ballet)

New York International Ballet Competition
2005: Bronze Medal: Hanae Seki (Tulsa Ballet)

Prix de Lausanne International Ballet Competition
1997: Professional Prize: Lyn Tally (soloist, Boston Ballet)
1996: Hope Prize: Marcelo Gomes (principal, American Ballet Theatre; international guest artist)

Princess Grace Award
1996: Lyn Tally (soloist, Boston Ballet)
1992: Riolama Lorenzo (principal, Pennsylvania Ballet)

Helsinki International Ballet Competition
1991: Gold Medal, Junior Division: Pollyana Ribeiro (principal, Boston Ballet)

Fred Lieberman Award for Excellence
Given in Honor and Memory of Fred Lieberman (1923–2008), HARID’s Founder and Benefactor – In Recognition of Outstanding Academic Achievement, Exceptional Artistic Accomplishment, and Exemplary Student Leadership.

2020: Emery Meroni
2019: Rosemary DeIorio (Dance Alive National Ballet & University of Florida)
2018: Julia Vinez (apprentice, Charlotte Ballet; Pennsylvania Ballet)
2017: Cy Doherty (Ballet West Studio Company; American Ballet Theatre Studio Company)
2016: Cy Doherty (Ballet West Studio Company; American Ballet Theatre Studio Company)
2015: Anna Gonzalez (Milwaukee Ballet II)
2014: Henry Grey (soloist, Bavarian State Ballet)
2013: Kelly Williams (Sarasota Ballet)
2012: Kristin Patrick (Ballet Austin)
2011: Jason Yeung (Tulsa Ballet II)
2010: Mahallia Ward (Joffrey Ballet)
2009: Paige Nyman (Texas Ballet Theatre)
2008: Paige Nyman (Texas Ballet Theatre)
2007: Chelsea Adomaitis (Pacific Northwest Ballet; Paris Opera Ballet)
2006: Chelsea Gauthier
2005: Hanae Seki (Tulsa Ballet)
2004: Lydia Lanier (Ballet Internationale)
2003: Jennifer Drake (Dance Theatre of Tennessee)
2002: Kate Brezovsky
2001: Bo Busby (Boston Ballet)
2000: Alexander Andreyev (Essen Ballet)
1999: Heidi Dollinger
1998: Meredith Webster (dancer/ballet master, Alonzo King’s LINES Ballet)
1997: Andrea Gerz
1996: James Sofranko (graduate, The Juilliard School; soloist, San Francisco Ballet; artistic director, Grand Rapids Ballet)
1995: Penny Saunders (Hubbard Street Dance Chicago; resident choreographer, Grand Rapids Ballet)
1994: Marcelo Gomes (principal, American Ballet Theatre; international guest artist)
1993: April Grimes
1992: Craig Sanok (Ballet Jorgen)

Jeannot B. Cerrone Award
Given in Honor and Memory of Jeannot B. Cerrone (1912–1991), HARID’s Founding Managing Director of Dance, for Excellence in Dance Performance

2020: Julian Gan
2019: Alexis Valdes Martinez (trainee, San Francisco ballet)
2016: Alexander Sargent (The Juilliard School)
2015: Coco Alvarez-Mena (USC, dance) and Iago Bresciani (Estonian National Ballet)
2014: Marie Tender (Colorado Ballet II)
2012: Amanda Dos Santos (Joffrey Ballet)
2011: Cavan Conley (soloist, Tulsa Ballet; soloist, San Francisco Ballet)
2009: Fernando Duarte (Joffrey Ballet) & Sun Jia (Dresden Ballet)
2008: Koto Ishihara (soloist, San Francisco Ballet; first soloist, National Ballet of Canada) & Francisco Preciado (San Jose Ballet)
2005: Gleidson Vasconcelos (Ballet Arizona; ballet instructor)
2004: Mehri Lynn Paydar (Tulsa Ballet; civil engineer)
2003: Matthew Adamczyk (Joffrey Ballet Chicago)
2001: Elizabeth McGrath (soloist, Ballet West)
2000: Leyla Fayyaz & Simone Messmer (ABT; San Francisco Ballet; principal, Miami City Ballet)
1999: Kathleen Breen Combes (principal, Boston Ballet)
1997: James Sofranko (soloist, San Francisco Ballet; artistic director, Grand Rapids Ballet)
1995: Marcelo Gomes (principal, American Ballet Theatre)
1993: Riolama Lorenzo (principal, Pennsylvania Ballet)
1992: Craig Sanok (Ballet Jorgen)
1991: Pollyana Ribeiro (principal, Boston Ballet)